Сьогодні ми дізнаємося про типи даних у Python та розберемося, що таке Рядки (String). А також створимо моторошні програми, адже це урок на тему Гелловіна!
Типи даних і ніякої магії. Чесно!
Але перед новим багажем знань, хочу запитати вас: чи користуєтеся ви магічними клавішами? Їх ще називають часто “гарячими клавішами”. То як?
Дуже часто при програмуванні, та і просто при роботі на комп’ютері треба щось швидко скопіювати і вставити в інше місце. Для цього найкраще підходять гарячі клавіші!
Якщо натиснути разом клавіші Ctrl+C, то виділений текст скопіюється. А якщо переставити курсор на нове місце і натиснути разом Ctrl+V, то текст вставиться. Це настільки пришвидшує роботу, що програмісти створили купу мемів на цю тему.
Важливо! В Python IDLE гарячі клавіші чомусь працюють тільки коли включена англійська мова на клавіатурі. Така проблема тільки в цій програмі. Мабуть, баг 🐞…
Гарячі клавіші – то любов всіх програмістів 💙💚💛. Крім цієї пари є ще багато інших. Користуйтеся ними й буде вам щастя!
А тепер до справи…
У Python є такі типи даних :
- 😈 int (ціле число)
- 👻 long (довге ціле число)
- 🦄 float (число з плаваючою крапкою: -0.2, 20.0, 3.14159265 і т.д.)
- 🧟♀complex (комплексне число)
- 🧙♂ bynary (бінарний тип)
- 🧜♀string (рядок)
Ми поки розглядали тільки int та float. Цього нам буде достатньо, щоб працювати з числами. А сьогодні ми розглянемо рядки.
Важливо! Ми будемо часто використовувати перетворення з одного типу даних в інший такими командами:
int() – бере те, що в дужках і перетворює на число типу int
float() – бере те, що в дужках і перетворює на число типу float
str() – бере те, що в дужках і перетворює на рядок типу str (рядок)
Якщо юзер щось вводить з клавіатури, то python завжди записує це як рядок (string). Якщо юзер ввів число, то нам треба буде перетворити рядок в число за допомогою int() чи float().
Рядки
Рядок записується так:
s1 = ‘єдиноріг’
Що можна робити з рядками. Спробуйте запустити ці команди та подивитися, що вийде(синім – код, червоним те, що має вивести програма)
Додавати | s1 = ‘Око’ s2 = ‘Тритона’ print(s1 + s2) Око Тритона |
Дублювати (множити) | print(‘Привид’ * 3) ПривидПривидПривид |
Знайти довжину рядка | len(‘Halloween ‘) 9 |
Доступ по індексу Як видно з прикладу, можна дістати окрему букву чи символ з рядка за індексом. Символи тут нумеруються з нуля, а тому в прикладі символ “м” має нульовий номер. Можна навіть отримувати доступ по від’ємному індексу, при цьому відлік ведеться з кінця рядка. | s = ‘мандрагора’ print(s[0]) print(s[2]) print(s[-2]) м н р |
Отримати доступ до підрядка. Можемо дістати за допомогою: [X:Y]. X – початок, а Y – кінець;символ с номером Y в вибірку не входить. За замовчанням перший індекс дорівнює 0, а другий – довжині рядка. | s1=’трасфігурація’ print(s1[4:10]) print(s1[2:-2]) print(s1[:5]) print(s1[1:]) print(s1[:]) фігура’ асфігурац трасф расфігурація трасфігурація |
Розділити рядок на слова: рядок.split() | s = ‘Tom Marvolo Riddle’ tokens = s.split() first_name = tokens[0] middle_name = tokens[1] last_name = tokens[2] print (first_name) print (middle_name) print (last_name) |
В рядках і масивах програмісти завжди рахують символи з нуля. Бо так само рахує комп’ютер.
Тому в слові “Hello”, символ “H” стоїть на нульовому місці, “е” – на першому, і так далі. Це важливо розуміти для цього уроку. Коли вам треба буде знайти відповідну букву в слові або закодувати її – сміливо рахуйте букви з нуля.
Самостійні завдання
Тут всі слова і фрази дані українською та англійською. Ви ж пам’ятаєте, наскільки англійська важлива для ІТ-шників? Якщо забулося, поверніться до Першого уроку. Тому тут є змога прокачувати англійську під час програмування, не упустіть цей шанс і додавайте англійські фрази та слова в програму.
Спробуйте перевірити, як працюють функції:
1: напишіть 13 разів слово гарбуз (pumpkin)
2: Додайте рядок ‘Дім’ до рядка ‘привидів’ і виведіть результат на екран (англ. haunted house)
3: Додайте до рядка s1=’гарбуз’ (або s1=’pumpkin’) один прикметник з першої колонки та один з другої. Виведіть на екран те, що вийшло:
spooky — зловісний creepy — кидає в тремтіння scary — моторошний mean — злий fearful — страшний terrible — жахливий horrible — жахливий terrifying — страхітливий frightening — лякаючий | good – добрий funny – смішний friendly – привітний delicious – смачний orange – помаранчевий |
4: Порахуйте довжину рядка з минулого завдання за допомогою команди.
5: Розділіть на слова найвідомішу фразу свята Хелловін, з якою діти збирають цукерки по сусідах : ‘Ласощі чи капощі‘ або англійською ‘Trick or treat‘
6: Оберіть одну з фраз-побажань до Хелловіну. (український переклад декількох фраз приблизний). Створіть рядок з цією фразою. З букв фрази створіть 2-3 нових слова.
Eat, drink and be scary! (Їжте, пийте і будьте страшні!)
Ghostly Greetings! (Примарні вітання!)
Halloween is a real treat. (Хелловін – справжнє задоволення.)
Have a fang-tastic night. (Приємної ночі.)
Happy Haunting! (Щасливого переслідування!)
Have a bootiful Halloween. (Влаштуйте веселий Хелловін.)
Don’t be a scaredy cat.(Не будь страшним котом.)
I witch you a Happy Halloween. (Я бажаю тобі щасливого Хелловіну.)
Домашнє завдання
1: Запишіть у змінну свій нікнейм. Виведіть на екран нікнейм 20 разів
2: Додайте рядки а та b. Запишіть результат у змінну і виведіть на екран.
a="Boo!!!"
b='Have a scary night!'
3: Напишіть програму, яка буде обробляти такий рядок: “Хазяїн подарував Доббі шкарпетку! Тепер Доббі вільний! “
Програма повинна:
- Надрукувати 0-й символ, 2-й символ
- Надрукувати з 17-го по 21-й символи
- Розбити рядок на слова (функція split ()) і вивести 1, 2, 6, 7 слово
4-5: Створіть змінну, в яку запишіть 25 пробілів (за допомогою команди множення рядків!!! ). З фраз нижче побудуйте зв’язний текст, запишіть його в одну змінну і виведіть на екран. Між кожною фразою має бути 25 пробілів (використайте змінну, яку вже створили.)
s1='Задуплянський провулок'
s2='Далека глушина'
s3='село Західні хробаки'
s4='Вельмишановна пані Відьмо'
s5='Запрошуємо Вас на щорічний шабаш'
s6='на Лису гору біля горба Теракотовий Дракон'
s7='всі подробиці на нашій сторінці в instagram \"Шабаш на стилі\"'
Приклад виконання (по 25 пробілів між кожною частинкою):
Задуплянський провулок Далека глушина село Західні хробаки Вельмишановна пані Відьмо Запрошуємо Вас на щорічний шабаш на Лису гору біля горба Теракотовий Дракон всі подробиці на нашій сторінці в instagram “Шабаш на стилі”
Level Up!
1: Хатинка Хагріда абсолютно кругла. Її радіус 2 метри. Обчисліть площу хатинки (Формула площі: 3.14 * радіус * радіус)
2: Виберіть собі дракона який подобається, зі списку нижче. Запишіть його назву в змінну. З букв назви складіть 2-3 слова і виведіть їх на екран. Застосуйте функції рядків.