Які навички для майбутнього ІТ-шника насправді важливі ? Які технології вивчати? Які курси кращі? Який ВНЗ обрати? Які спеціальності є у сфері ІТ і що обрати? Що допоможе на співбесідах в ІТ компаніях і які вже вимоги застарілі? На ці та багато інших питань, які виникають перед підлітками, що планують поринути у світ технологій відповідаємо у цій статті.
Корисні навички для майбутнього ІТ-шника.
— Як і де можна повчитися програмуванню або іншим скілах, які потрібні для ІТ професій? На що звернути увагу, якщо плануєш вступати на ІТ спеціальність у ВНЗ?
“Вас ніхто вас не буде вчити. ІТ – це на 90 % самоосвіта“.
Звучить дивно, егеж? Але з цією тезою погоджується більшість спеціалістів.
По-перше, програмуванню неможливо навчити людину, яка програмувати не хоче. Тому що тут теорія відходить на другий план і дуже важливі практичні навички. Можна 1000 разів зазубрити, що таке цикли чи класи, але по справжньому опанувати ці теми можна написавши з десяток тренувальних програм.
По-друге, стан вищої ІТ освіти в Україні зараз переживає не найкращі часи й галузь давно вже потрібно реформувати. Багато викладачів вишів зараз не є практикуючими айтівцями, і часом викладають для студентів за застарілою програмою. А світ технологій настільки мінливий, що з кожним роком одна програма застаріває і їй на зміну приходить інша. Тому так важливо перевіряти, чи курс, який вивчаєте є сучасним чи програма, яку опановуєте, зараз потрібна. В деяких університетах діють курси і навчальні програми від ІТ компаній, на яких викладають самі ІТ-шники. Вони можуть поділитися сучасними методами й підходами до розробки з тими, хто готовий слухати.
IT- це на 90% практика. От же переслідує ця цифра 90… Однак, багато написаних програм – ключ до успіху. Це не означає, що теорію треба закинути. Нові знання допоможуть покращувати ваші програми, втім не так важливо зазубрювати купу матеріалу, як практикуватися і ставати кращим з кожною написаною програмою.
Приготуйтесь до того, що ви будете вчитися все життя. Як вже було сказано, ІТ-галузь швидко розвивається і змінюється. Тому навіть сеньйори (senior) та ліди (lead) (найвищі звання в ІТ-світі) постійно читають про бібліотеки та підходи, проходять сертифікації, покращують навички кодування й архітектури програми чи системи в якій програма запущена.
Професії в ІТ
Перед тим, як говорити про прокачування навичок, прояснімо для себе
— Які професії є у ІТ? Який напрямок краще обрати?
Варто обрати найцікавіший для вас напрямок. Якщо в процесі навчання ви передумаєте, це також ок. Якщо ви почнете вчитися на розробника, а потім збагнете, що тестування – це ваше, то навички розробника допоможуть стати вам кращим тестувальником, бо ви розумітимете, як і звідки береться код і де можуть заховатися баги.
А тепер по черзі про основні професії в ІТ. Це не увесь список, але основні напрямки тут є.
Програмування
Frontend Developer – розробник, що створює видиму для користувача частину вебсторінки. Все, що ви бачите, коли відкриваєте сайт, створив Frontend Developer.
Backend Developer – розробник, який створює частину програми, яка не видима для користувача, але поєднує програму з серверами, базами даних чи іншими сервісами.
Full Stack Developer – розробник, який поєднує в собі якості Frontend та Backend Developer.
Data scientist – спеціаліст, який працює з великими даними та робить їх аналіз. Це може бути статистика використання соцмереж, покупок, діяльності людей в інтернеті.
UI/UX Designer – створює макет майбутньої програми або сайту. Це людина, яка вміє малювати на комп’ютері. Вона створює структуру програми, розташовує основні елементи, обирає кольорову схему.
Інфраструктура
Support specialist – займається підтримкою клієнтів, які користуються програмою
DevOps інженер –
- створює і відповідає за інфраструктурні компоненти: сервери, контейнери , домени, бази даних.
- слідкує, щоб програми та сервери працювали
- автоматизує процес розробки.
- створює код, який допомагає робити деплой та конфігурацію програм автоматично
Database administrator – слідкує за базами даних
IT security – спеціаліст, який слідкує за безпекою, захищає систему від атак хакерів
Тестування
Quality assurance tester(QA) Тестувальник – перевіряє, чи правильно працюють програми
Automation Quality assurance tester(AQA) Тестувальник-автоматизатор – перевіряє, чи правильно працюють програми за допомогою коду. Він створює код, який перевіряє інший код.
Управління
Project Manager – керує командою. Домовляється з клієнтами про те, яку роботу і в які строки зможе виконати команда
Бізнес-аналітик – працює з представниками бізнесу та знає, що вони хочуть від нової
програми; має розуміти, як буде виглядати та що буде робити нова програма, якою її бачать клієнти. Координує команду. Ставить задачі розробникам, планує роботу команди, допомагає домовитися
Technical writer – пише технічну документацію.
Подумайте про напрям, в якому плануєте розвиватися. Чим більш технічний напрям, тим більші ЗП і більш цінуються спеціалісти.
Невеличкі відеоогляди професій і ІТ тут.
Навички для майбутнього ІТ-шника і як їх прокачувати
— То які саме навички прокачувати? Що важливо вміти для ІТ-шника ?
Навичка, як м’яз. М’яз качають, а навичку прокачують. Чим більше тренуєшся і практикуєшся, тим кращим стаєш. Все як в спорті.
Hard skills – навички, які безпосередньо належать до конкретної ІТ-професії. Як то програмування, docker, AWS, програми для написання тестів, програми з дизайну.
Soft skills – навички, які не стосуються знання програм, але не менш важливі. До них належать вміння працювати в команді, знання англійської, етикет спілкування онлайн і офлайн.
Hard Skills
20% теорія – 80% практика. Це ідеальна формула для занять.
Вміння працювати в програмах чи створювати їх – це скіл, над яким варто попрацювати. Ваш досвід будується з ваших вмінь як з цеглинок. Тут я наведу багато варіантів розвитку хард скілів, не обов’язково пробувати все, але варто спробувати більшість.
Стажування в ІТ-компаніях – це крута можливість набуття досвіду і роботи над реальними задачами й проєктами. Вашими викладачами будуть практики, які щодня працюють у сфері. Це дуже цінно.
Університет. Якщо ви вже приглядаєтесь до вишу, то варто обрати той, в якому гарно вчать. В цьому може допомогти сайт dou, який кожного року публікує рейтинг вишів. Для цього ІТ-шників запитують, який виш вони закінчили і наскільки релевантні знання отримали.
Також, якщо за рік-два ви будете студентом, то рекомендую дивитися вакансії в ІТ, щоб зрозуміти, які технології зараз актуальні.
Хакатони і конкурси – чудова можливість позмагатися і продемонструвати свої знання для новачків. Також там можна познайомитися з цікавими людьми.
Курси та тренінги – це я б виділила, як обов’язкову цеглинку. Проходьте багато курсів чи тренінгів, закріплюйте всі знання, створюючи реальні програми.
Git – цей сервіс супер важливий для розробників. Він допомагає зберігати всі зміни коду і розробляти в команді. Спочатку він здається незрозумілим і чужим. Але коли його використовуєте часто, то він стає незамінним і дуже корисним. Для того, щоб прийняли на роботу git обов’язкова навичка. Ось гарний сайт для вивчення Git.
Класи, ООП – якщо плануєте розвиватися як програміст, то важливо добре опанувати ці теми. Вони описані практично для будь-якої мови програмування (крім низькорівневих)
Навички за напрямками та сайти зі списками технологій
Статті на сайті dou.ua, які розповідають про навички для майбутнього ІТ-шника в розрізі конкретних професій:
Яку мову програмування обрати початківцю. Поради досвідчених розробників
Що потрібно вчити, щоб стати веброзробником
Як стати Python-розробником. План дій для початківців
Як стати JavaScript розробником. План дій для початківців
Ось кілька статей, які допоможуть обрати мову програмування або підкажуть план розвитку в обраній сфері. Це не увесь перелік, але завжди можна загуглити схожі статті про напрямок, який подобається саме вам.
Програмування
— Які сайти пропонують гарні курси ?
https://prometheus.org.ua/ – гарні курси українською, є не тільки на тему ІТ.
https://www.udemy.com/ – величезна бібліотека курсів різними мовами. Є безкоштовні і платні. Для початківців часто безкоштовних достатньо.
Платформ, схожих на udemy в інтернеті багато. Вгадайте, якою мовою там найактуальніші курси ? Yes, you are right. English.
Сторонні бібліотеки. Коли вже знаєш основи якоїсь мови програмування, то варто переходити до бібліотек, які розширюють функціонал. Погугліть, які бібліотеки варто вивчити для обраної мови програмування. Для HTML/CSS, наприклад, найперша буде bootstrap.
Codewars and codecombat – це сайти, на яких можна вчити програмування за допомогою гри чи челенджів, змагатися з друзями і незнайомими людьми. Підійде тим, кому подобається навчатись у формі гри.
https://github.com/freeCodeCamp/freeCodeCamp – для вивчення програмування
https://htmlacademy.org/ – вивчення розробки сайтів
Також кілька курсів з програмування і цікавезних проєктів ви знайдете на цьому сайті. Наприклад, Python, HTML, CSS/Javascript.
Паттерни програмування – крута річ, яка складається з правил написання коду. Варто почитати, якщо вже гарно розбираєтеся в класах і ООП.
Пет- проєкт. Найкраще ви вчитеся, коли створюєте проєкт за власною ідеєю. Придумайте ідею майбутньої програми. Створіть свій пет-проєкт. Читайте, гугліть, якщо стикнетеся з тим, що чогось не знаєте. Це класно розвиває ваші навички, самостійність і винахідливість. Наявність такого пет проєкту – це +100 на співбесіді для новачка, бо працедавці можуть оцінити якість вашого коду і побачити ваші навички на практиці.
Додаткові технології, які варто опанувати.
docker – дуже популярна зараз розробка в контейнерах. За ними і найближче майбутнє.
Git – незамінна річ, хоч вже був згаданий.
Security – навички з безпеки, обов’язкові як для майбутнього ІТ-шника, так і для досвідчених спеціалістів. В ІТ-компаніях кожен рік для всіх без виключення проводять тренінги з безпеки. “You are the first line of defense” (Ви – перша лінія захисту) – кажуть на таких тренінгах. Щоб захиститися від хакерів та шахраїв мало найняти спеціаліста з безпеки. Важливо, щоб всі співробітники знали базові правила з безпеки, це захистить компанію і вас особисто в рази краще.
Soft skills
— А що по софт скілам ? Що там можна тренувати і вивчати?
- English – англійська – мова спілкування в більшості командах розробки, бо ІТ-шники працюють з людьми з усього світу. Також це мова документації для багатьох технологій (зміни та оновлення виходять так швидко, що просто немає часу писати це все кількома мовами.). Найактуальніші курси завжди англійською.
- scrum, agile – класні технології для планування задач. Дві круті книжки по ним дивіться трохи нижче.
- робота в команді – командні гравці рулять!
- вміння розв’язувати логічні задачки – не зайве, адже тренує абстрактне і логічне мислення
- вміння робити презентації – часто робимо їх, щоб презентувати клієнтам нову фічу в програмі
- мультикультура – “ми різні, але ми рівні” – у нас може бути різний колір шкіри, мова, вподобання і можливості, але до всіх людей ми маємо ставитися з однаковою повагою. ІТ-команди часто включають представників з різних країн, тому бути відкритим до людей з іншими звичками та культурними традиціями – важлива навичка.
- ділове спілкування онлайн. Скажімо так, людей, які не включають камери на онлайн співбесіді скоріше за все на роботу не візьмуть (якщо немає поважної причини). Також, лежати в ліжку під час онлайн конференції – погана ідея.
Бути в курсі новинок в ІТ
https://dou.ua/ – найбільший український портал про ІТ. Він публікує:
- інтерв’ю з ІТ-шниками
- поради для майбутніх джунів і для досвідчених
- огляд технологій і новинки
- ІТ-події, курси
- Топ компаній, мов програмування, професій в ІТ. Зарплати ІТ-шників на основі опитувань
- вакансії в компаніях
Також дуже цікаві dou подкасти на youtube: https://www.youtube.com/@DOU_youtube .
Мені особливо сподобався подкаст від експерта з безпеки, який допомагає Спецслужбам захищатися від хакерських атак. У відео буде про хакерів, про службу у Держспецзв’язку, про базові навички з безпеки й про проблему з Signal:
Класне відео про історії українського ІТ
І на останок про ІТ-професії і DevOps напрям від мене:
Спродіваюсь, опис вийшов повним. Якщо будуть запитання – задавайте їх в коментарях під статтею. І успіхів в опануванні технологій !